זמן וכסף

בכתבה הקודמת דיברנו על חשיבות התכנון המוקדם, על התקציב והשקעה נכונה.

הפעם נעסוק במה אפשר לחסוך וזמן שווה כסף.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

איפה אפשר לחסוך

נחלק את הקניות לשני סוגים: רכישות קבועות ורכישות משתנות.

הרכישות הקבועות הן אלה שלהזיז או לשנות אותן בעתיד יהיה כרוך בהריסה ופינוי, בעלות גבוהה: אריחים, כלים סניטריים וארונות מטבח. בחירה שגויה של מוצרים ואביזרים אלה תגרור שיפוץ נוסף והוצאות מיותרות.

למשל, אריחים שאינם איכותיים נשברים ונשרטים, ולא תמיד נצליח להשתמש בשיטת ההדבקה על הריצוף הקיים. לפעמים נאלצים לפרק את הריצוף הקודם כדי לרצף מחדש, או בשיטת ההדבקה – נאלצים אפילו לקצר את המשקופים והדלתות בבית.

לכן, מומלץ מאוד לבחור אריחים חזקים ואיכותיים. בקשו מאיש המכירות בחנות הסבר על סוגי אריחים שונים, ובררו אם קיימים דגמים ישנים שעשויים להתאים, כדי להוזיל עלויות.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

או למשל המטבח, אחת ההוצאות המשמעותיות ביותר בבית, ויכולה לנוע בין אלפי שקלים לעשרות אלפים ויותר. כדאי לבחון היטב את איכות החומרים, את פנים המטבח והחזיתות, את סוג הפרזול ואחריות היצרן, את העמידות לחומרי ניקוי וכו‘. המטבח הוא חלק פעיל מאוד בבית, אצל רוב המשפחות.

בחירה מוטעית של חומרים תגרור מהר מאוד הוצאות מיותרות.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

הרכישות המשתנות מתייחסות למוצרים שתיקון או שינוי שלהם אינו דורש ידע מקצועי, אינו כרוך בפירוק והריסה, ועלות תיקונם תהיה שולית, יחסית. כמו התאורה בבית, נראה שאנחנו יכולים לחלק אותה לשני סוגים:

תאורה למקומות בהם אנחנו מבלים הכי פחות זמן (פרוזדור, חדר שירות, חדר ארונות) שם אפשר ורצוי להוזיל את עלויות התאורה, ותאורה למקומות פעילים. המקומות הפעילים בבית, אלה שעיקר הפעילות מתרחשת בהם.

אנחנו נמצאים בהם רוב הזמן, וחשוב שנאהב להיות שם: פינת אוכל, פינת משפחה, סלון, מטבח וחדרים-במוקדים האלה מומלץ לשלב גופי תאורה דקורטיביים, לפי טעמכם האישי.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

זמן שווה כסף!

אם בחרתם באפשרות של ”קבלן מפתח“, או שהחלטתם לפצל את העבודה לקבלני משנה, דעו שעליכם להיערך בהתאם לכל אחת מהאפשרויות:

קבלן מפתח הוא קבלן שמביא אתו את כל אנשי המקצוע הרלוונטיים לפרויקט. בצוותי העבודה שלו נמצא את החשמלאי, השרברב, הרצף, הטייח וכו‘. זה אומר שבמשך התהליך אתם מתנהלים מול אדם אחד. הדרישות והבקשות מופנים אליו, הוא דואג לביצוע ולסנכרון בין אנשי המקצוע.

כשאתם בוחרים לפצל את העבודה לקבלני משנה, כדאי מאוד שתהיו בקיאים בשלבי העבודה, כדי שתצליחו לתאם את מועד תחילת העבודה בין בעלי המקצוע והספקים השונים. אתם הופכים להיות המנצחים על התזמורת שמתאמים בין כל בעלי במקצוע, ואתם הכתובת אליה מתנקזים כל הטלפונים, ההודעות, השאלות, האתגרים וכו’.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

בואו נמחיש את ההבדלים בין שתי צורות עבודה אלה:

ניקח שני בתים שנמצאים באותו הרחוב, שטח שני הבתים זהה, שניהם בנויים באותה הצורה ושניהם בני 35 שנים. מלאכת השיפוץ מתבצעת במקביל, לפרויקט א‘ הוזמנתי אני, כמנהלת פרויקט וכמעצבת פנים, ולפרויקט ב‘ הוזמנתי כמעצבת פנים בלבד.

ההבדל בין שני הפרויקטים ברור, ונובע משלוש סיבות מרכזיות: ליווי ועזרה בניהול הפרויקט, תכנון מוקדם ועבודה עם קבלן מפתח. הוכחה לכך שהתהליך הנכון נעשה בפרויקט א‘ היא העובדה שתוך 35 יום הושלם הפרויקט, וזאת ללא חריגה ממסגרת התקציב.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

לפרויקט א‘ הצטרפתי כמנהלת פרויקט ומעצבת פנים מתחילת התהליך. הקבלן המבצע קיבל לידיו את כל תכניות העבודה הדרושות; התהליכים היו מובנים וכללו תאריכי התחלה וסיום לפרויקט; צוינו אבני דרך מנחות לשלבים השונים; לוחות הזמנים וסדר הפעולות הותוו כחלק בלתי נפרד, כבר בהתחלה.

בפרויקט ב‘, בני הזוג החלו את התהליך באופן עצמאי, תוך חלוקת העבודה לקבלני משנה. משימתם הייתה לנהל את הפרויקט, לסנכרן בין בעלי המקצוע ולשמש חוליה מקשרת בין כל קבלני המשנה. פרויקט זה יצא לדרך עם תאריך התחלה, אך ללא תאריך סיום ועם תקציב לא סופי.

חשוב לציין שבאמצע השיפוץ יכולת ההשפעה וקיצור התהליכים של מעצב פנים מוגבלת ביותר, לאחר שהאדריכל או המהנדס הכינו תכניות. עם זאת, חלופה חלקית שכזאת עדיין עדיפה על פני לקיחת החלטות חשובות באופן עצמאי.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

תכנון מתחיל בשאלות הנכונות

אנחנו עושים פעולות רבות בבית, חלקן הופכות לטבע שני שלנו. פעולות קטנות ויומיומיות שנעשות במודע או שלא במודע: צחצוח השיניים בבוקר, מריחת הקרמים על הגוף ביציאה מהמקלחת, כוס הקפה ששותים בשעה מסוימת או צרור המפתחות והתיק שנניח על השידה, בכניסה הביתה.

לפי אוסף הפעולות החוזרות והנשנות האלה, אם הבית אינו משרת אותנו, לא תוכנן על פי הצרכים הנוכחיים שלנו או שאיננו מספק לנו את הנוחות המרבית – יתכן ששיפוצו ייתן מענה מתאים.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

מחצית מחיינו אנחנו מבלים בבית, וכדאי שנרגיש הכי נוח להיות בו. אם הבית אינו ממלא תפקיד בחיינו, בו אנחנו מרגישים בטוחים להיות בדיוק מי שאנחנו, במוקדם או במאוחר תיפגע איכות חיינו, ולא תמיד נהיה מודעים לכך.

הסימן הראשון שיעזור לכם להחליט אם זה הזמן לשיפוץ: כשאתם מגיעים הביתה לאחר יום עבודה, פותחים את הדלת ואינכם מתמלאים בשמחה, אינכם מחייכים.

יש קשר בין המבנה הפיזי, התחושות ואיכות החיים שלנו.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

עולמנו מציע לנו שפע של חומרים, לצד אינספור צבעים ומראות שנועדו להיטיב עמנו. בואו נעשה שימוש בשפע הזה כך שישרת את צרכינו הפיזיולוגיים והנפשיים כאחד.

כדאי שנשכיל לבחון, למיין, לבחור ולדעת מהו המינון הנכון עבורנו, ואיך נשלב את הבחירות שלנו במסגרת התקציב שקבענו לעצמנו.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

אם כבר – אז כבר!

לעיקרון ”אם כבר – אז כבר“ אפשר להיסחף בקלות. נכנסנו לחנות וראינו אריחי פורצלן יקרים שחורגים מהתקציב שהקצינו לכך. במקרים רבים נשמע משפטים בסגנון: ”אם אנחנו כבר בונים או משפצים, אנחנו משקיעים“, או ”אנחנו לא נבנה או נשפץ שוב“.

היסחפות שכזאת יכולה לגרום לחריגה מהתקציב שלנו ללא בקרה. זאת בדיוק הגישה שגורמת להרבה אנשים לחרוג באופן משמעותי מהתקציב, והופכת את השיפוץ למסחטת כסף ולרכבת הרים רגשית.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

אז נכון- שיפוץ בית לא קורה כל היום, בסופו של התהליך הבית צריך לצאת מותאם לצרכים שלכם אבל לא להשאיר אתכם עם חובות בבנק.

לייעוץ אישי, שאלות או פרטים נוספים על הסדנאות, מוזמנים לפנות דרך דף הפייסבוק או בטלפון:  
054.9980331 טלי דוגמא

טלי דוגמאמעצבת פנים, מרצה, חוקרת צבע ומייסדת סטודיו בית החומרים