העיצוב הקלאסי

העיצוב הקלאסי, הארמונות, הקרניזים, העץ עם הפיתוחים והזהב, לפעמים המון זהב.

ברוכים הבאים לעולם של יוקרה, לאירופה הקלאסית, ארמונות ובתי פאר הם כולם חלק מהעבר וההווה של הסגנון הקלאסי. הסגנון הקלאסי לוקח אותנו לעולמות של עושר ססגוני, של דקורטיביות בסגנון אירופאי עתיק, מלא הוד והדר.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

אחד מהמוטיבים החזקים של סגנון העיצוב הקלאסי נלקח מעולם הטבע: הצמחים, החיות והמרקמים. את סגנון העיצוב המרשים הזה, אנחנו מכירים מתקופות מעניינות וקצת תיאטרליות: הרנסנס ולאחריה, תקופת הבארוק שלקחה את העושר לקיצוניות תיאטרלית משובחת ומוגזמת.

ואם נחזור אחורנית בזמן מגלים שהרנסנס והבארוק שאבו את יסודות העיצוב שלהם מהתקופה היוונית והרומית.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

אז מה היה שם לפני הספירה?

חוזרים אחורנית בזמן. ליוון של המאה השתיים עשרה לספירה ועד המאה הרביעית לספירה שם הגיעה האדריכלות היוונית לשיאה. אדריכלות שמבוססת על אלמנטים הלקוחים מעולם הטבע, מהיבשה ומעמקי הים.

חלק בלתי נפרד במקדשים היוונים שהתפתחו במאה השמינית לספירה היו העמודים שעמדו בסימטריה מוחלטת, לרוב היו במספר זוגי בחזית הראשית ומספר זוגי גדול יותר בצידי המקדש.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

סגנון העיצוב של העמודים התפתח לתתי סגנונות שונים: (ממליצה לחטט קצת בגוגל ולקרוא על ההבדלים בין סגנונות העמודים).              באדריכלות  היוונית התקיים הסדר דורי, איוויני או קורניתי.                                                                                                                                  באדריכלות הרומית התקיים הסדר טוסקאני והסדר משולב (קומפוזיטיבי).

ומדוע אני כותבת על זה?

כי בסגנון העיצוב הקלאסי ששאב אלמנטים רבים מהתקופות העתיקות כולל העמודים שקיבלו פרשנות עיצובית שונה באירופה של המאה הארבע עשרה עד המאה השמונה עשרה – תקופת הרנסנס והבארוק.

בקפיצה להווה – היום, סגנון העיצוב הקלאסי חי ונושם ובועט ומשולב עם סגנונות אחרים, מודרניים ועכשווים יותר. הוא היה והוא יהיה כל עוד אנשים נמשכים למקום היוקרתי, לקריצות של החומרים היקרים ולהרגשה שזה מביא עימה.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

מאפיין עיקרי של הסגנון

אחד המאפיינים הבולטים ביותר לסגנון זה הוא הקרניז! אלמנט אדריכלי הבולט מהקיר וממוקם בחלקו העליון. לקרניז תפקיד עיצובי בלבד ורמת העיטורים והפרטים בו ישפיעו על המראה הכללי של החלל.

בנוסף, שימוש באלמנטים דקורטיביים על הקירות עצמם לדוגמא בלוחות עץ צבועים ומסגרות דקורטיביות המוצמדות לקיר וצבועות באותו הגוון במטרה ליצור מראה כללי עשיר במיוחד.

בסוויטה התקנו קרניז בכל חלקי החלל ובמקלחת השתמשנו בקרניז קרמיקה לסיום של חיפוי הקיר.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

העמודים שהיו במקדשים -מה איתם?

בבית המודרני שמבקש קריצה לקלאסי, לא בהכרח יהיו עמודי שייש מעוצבים אלא ברמיזה.

למשל בחדר השינה פלטות פורניר מודבקות על אם.די.אף חרוץ רמיזה לשני עמודים ארוכים מרצפה עד תקרה. אלמנטים גבוהים הם מרשימים.

פלטות הפורניר, מעין קריצה למקדשים – כי בסופו של יום, בתרבויות שונות המיטה, היא המקדש.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

הטקסטיל בסגנון עיצוב זה מהווה חלק בלתי נפרד מהתמונה הכללית ולרוב נבחר בבדים עשירים וכבדים כמו הקטיפה, בדים עם הדפסים עשירים ואף בדים עם נגיעות מוזהבות.

התאורה בסגנון זה מתאפיינת בגופי תאורה בולטים ודומיננטיים כמו שנדלירים, מנורות קיר דקורטיביות, פמוטים מוזהבים ושילוב של הרבה נרות ליצירת אווירה רכה ונעימה.

גם ברהיטים עצמם יהיו מלאי פיתוחים, עיטורים וקווים מעוגלים. ויטרינות עם חזיתות זכוכית המציגות כלים מפוארים, מסגרות מעוטרות ושידות ושולחנות עם פיתוחי מתכת.

בסוויטה החלטנו לעדן את התאורה שמגיעה מהעולמות המודרניים יותר למעט הצבע המוזהב שהגיע אי שם מהארמונות באירופה.

גם האביזרים המשלימים, הברזים, הפרופילים המעטרים את זכוכיות חדר הרחצה, גם הם זהב. בסגנון העיצוב הזה יש לתת במה לחומרים מוזהבים.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא
תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא
תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא
תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

פלטת צבעים מובילה

פלטת הצבעים המובילה מתאפיינת בגוונים החומים החמימים. כשנרצה להדגיש אזורים או רהיטים מיוחדים נשתמש בצבע השחור שמייצר ניגודיות ומשיכה לצבעים הבהירים של החלל. בנוסף, ניתן להשתמש בגוונים כהים של ירוק, סגול ובורדו, במקומות בהם אנו מתכננים ליצור עומק.

בסוויטה החלטתי להשתמש בכחול עמוק של נירלט שיצר ממראה דרמטי למיטת הקפיטונאז’ האפורה ועל המיטה הנחנו כריות קטיפה בכחול כהה ובורוד כהה.

הבחירה בוורוד כהה בכרית ובכורסא מגיעים מהעולם המודרני יותר ולא מהעולם הקלאסי (אם כי אופנת הגברים בתקופות הקלאסיות נשענו על וורוד, אבל על וורוד בהיר).

ולבסוף רצפת פישבון בגוון אגוז בהיר עם מעט פיגמנט כתמתם מקפיצה את כל הכהה ואת כל הבהיר ומדגיש את הסגנון האירופאי המוקפד, העשיר והמעניין.

תכנון פנים ועיצוב: טלי דוגמא

למי סגנון זה יתאים?

לכל מי שמעוניין לחוש בביתו ולשדר כלפי חוץ מלכותיות, סטייל ובגרות.

למאמרים, טיפים וכתבות נוספות בנושאי צבע ואחרים לחצו על האשטגים המצורפים

#פינת_הצבע_היומית #לחיי_הבתים_שבדרך #היופיבפרטיםהקטנים #לוחותהשראה #מחלום_למציאות #צילומי_בתים #עיצוב_פנים #איזהעיצובזה

לייעוץ אישי, שאלות או פרטים נוספים על הסדנאות, מוזמנים לפנות דרך דף הפייסבוק או בטלפון:  
054.9980331 טלי דוגמא

טלי דוגמאמעצבת פנים, מרצה, חוקרת צבע ומייסדת סטודיו בית החומרים