הדרמה של שחור ולבן

מאת טלי דוגמא – מרצה וחוקרת צבע ומייסדת סטודיו דוגמא לעיצוב פנים.
צילומים: אביב קורט

כשאני חושבת על עולם של צבע השאלה המרתקת ביותר היא היחסים בין שחור ולבן: שני צבעים הנחשבים למנוגדים בעיניי רבים אך למעשה מגלמים את המהות של הצבעים בצורה הטובה ביותר. תופתעו לשמוע כי שחור ולבן אינם צבעים מנוגדים, שכן כלל אינם צבעים. שחור, הנחשב לצבע הכהה ביותר, הוא בעצם העדר אור ובולע את כל הצבעים: ככל שפיגמנט סופג יותר אור ואינו משקף אותו בחזרה לעין כך האובייקט יראה לנו יותר שחור. הלבן לעומתו מכיל את כל אורכי הגל והוא תערובת של כל הצבעים הקיימים גם יחד, כפי שנראה כאשר קרן אור תפגע בזכוכית או בטיפות גשם ו”תשבר” לצבעים – המכונים כמנסרה או קשת בענן.

הרומן העתיק ביותר בעולם

 גם בתרבויות המזרח הרחוק הבחינו ב”דרמה”. סמל היין והיאנג המפורסם מציג שחור ולבן כשני כוחות מנוגדים היוצרים עולם שלם. בפילוסופיה הסינית העתיקה משמעותו של היין היא “הצד המוצל של ההר” והוא מתקשר ללילה ולקפאון ואילו משמעותו של היאנג היא “הצד המואר של ההר” והוא מתקשר ליום ולאקטיביות. הפילוסופים הסינים ראו בשחור ולבן שני הפכים מנוגדים היוצרים עולם שלם. הם נתפסו כמייצג לניגוד החזק ביותר בטבע, כמו קטיפה וברזל.

עיצוב בשחור ולבן

 

לרכך את הדרמה

בעיצוב צריך לזכות כי השילוב של שחור ולבן הוא מאוד דרמטי. מומלץ להשתמש בו בחללים פעילים אך זכרו את הקונטרסט מזיז את העין ממקום למקום ופוגע בריכוז. לבן הוא פחות מתאים לפינת עבודה או חדרי ילדים (שמאוד טרנדים היום דווקא בשחור ולבן) ולכן מומלץ להוסיף גוון משלים, לשקול נקודות צבע אולרכך את העיצוב עם טקסטיל במרקמים וטקסטורות שונות. אם תסתכלו בבית הפרטי שעיצבתי בצפון, ניתן לראות את היתרונות והחסרונות של עיצוב בשחור ולבן. למשל במטבח, שהוא בעל זווית חדה מאוד הארונות והשיש השחורים דווקא מייצגים היטב את הקונטרס מול הקירות והרצפה הלבנים. כדי לרכך את האווירה הוספתי מדפי עץ מלא בפינה בגווני חום ועיגלתי את פינות שולחן הזכוכית שמתחתיו משתקף בסיס מיתרים עם פס מפותל.

Kitchen design

מטבח זוויתי

האילוץ שהפך לקוריוז

אחד האלמנטים הבולטים בבית היא משלבייה גאומטרית שחורה המפרידה בין הסלון למדרגות. למעשה מדובר באילוץ נתון, שכן לצד המדרגות המפותלות נדרש מעקה מטעמי בטיחות. מסיבה זו תכננתי משלבייה שחורה בחיתוך לייזר, שמצד אחד מכניסה עניין לחלל ובמקביל גם מרככת את האווירה עם צורות מרובעות בעלות פינות מעוגלות.

הדרמה של שחור ולבן

משלבייה שחורה בסוף גרם המדרגות

את האפקט הגאומטרי ניצלתי גם במבואת הכניסה, שם הצבתי מראה אובאלית עם מעמד בר מעץ מלא שעיצבה אביטל קרנר-רוטנברג מסטודיו AV, המשקפת את המשלבייה ובכך גם מגדילה את המרחב וגם יוצרת משחק השתקפויות מעניין כבר בכניסה לבית.

מראה אובלית במבואת הכניסה

תמונות נוספות מהבית בצפון

Home Design
Home Design