זרמים משתנים- תערוכת יחיד
ניצן פוקס

מאז שהייתי ילדה בבית הילדים בקיבוץ “שדה נחום” אהבתי מאוד לדמיין ולתכנן עיצוב של חדרים.

החלום שלי כילדה היה להיות מעצבת פנים. המטפלת שלי רחל היתה נותנת לי להשאר בבית הילדים על מנת לעצב לסדר ולשנות חדרים לפי “קונספט” מהדמיון שלי… אני זוכרת שאחד החדרים שהכנתי היה חדר “גן עדן”. הפכתי את המיטה למפל, הבאתי דשא מבחוץ, יצרתי לבד פרפרים פרחים ועוד.    

כשהתבגרתי והלכתי לראיון קבלה בשנקר ללימודי עיצוב פנים, ראש המחלקה למעשה קיבל אותי, אך חשב שאני מתאימה יותר ללמוד אומנות והמליץ לי ללכת ל”בצלאל”.

בכיתי לו כי באמת חשבתי שהוא “גדע לי את החלום”. למדתי במחלקה לאמנות במשך 5 שנים. במהלך לימודיי  לא ידעתי מה אעשה עם הלימודים ואמרתי לעצמי כל הזמן “מקסימום אעשה תואר נוסף בעיצוב פנים.. נראה…”     

כשסיימתי את הלימודים חזרתי לקיבוץ בו גדלתי ולאט לאט השכנים והחברים הביעו התעניינות בציורים שציירתי. אני זוכרת שבהתחלה הייתי בהלם. במשך תקופה ארוכה לא האמנתי שאנשים אוהבים את מה שאני ציירתי.

בשנים הראשונות היצירות שלי הגיעו ממקום של תרפיה- הצבעוניות היתה קודרת והנושאים בהם התעסקתי היו יותר “כואבים”. ככל שהתעמקתי ביצירה ופיתוח זהות וסגנון משלי היה לי חשוב לבטא על גבי הבד מסרים חיוביים של אופטימיות שמחה ואושר פנימי. המוטו שלי הוא  “חיים פעם אחת” ובואו נתמקד ונתבונן בדברים היפים והמשמחים גם ככה יש הרבה כאב וצער בעולם.

לאט לאט ככל שיותר ויותר אנשים בחרו מיצירותיי והמעגלים גדלו הבנתי שאמנות- ציור זה הייעוד שלי. אנשים מספרים לי שהם “חיים” אותי בבית שלהם. שהם מתחברים אליי דרך האמנות.

כיום, הלקוחות שלי יכולים לבחור דרך יצירות הקיימות בסטודיו או  ציור בהתאמה אישית.

ציור בהתאמה אישית נעשה בהקשבה שלי לצרכי המזמין- בחירת דימוי שהם אוהבים, בחירת גודל, טכניקה, צבעוניות, ועוד במטרה אחת ועיקרית לדייק כמה שיותר את היצירה לביתם וסגנונם האישי תוך שמירה על האותנטיות והרוח שלי.  

למעשה בשתי האופציות אני מציעה ללקוחות לשלוח לי תמונות ומידות של קירות ביתם. אני מדמיינת בראשי כמו שהייתי ילדה בבית הילדים מה הייתי “רואה שם על הקיר” . לאחר ששולחים לי תמונות של קירות הבית אני מכינה הדמיות- סקיצות לציור בהזמנה אם צריך. לעתים אני אף מגיעה לבית הלקוח לקחת מידות- להחליט על “פלטת צבעים”.

כל התהליך -הקשר הישיר עם הלקוח/מעצב חשוב לי מאוד. חשוב לי ההיכרות האישית עם אדם הבוחר לשים יצירה שלי בקיר ביתו. לכן מעבר לבחירת היצירה ולצייר אותה אני דואגת על פי רוב גם למסגור היצירה, הובלה, תליה ועוד…  יש לי צוות של אנשי מקצוע שאני עובדת איתם באופן שוטף.    

ביום חמישי הקרוב ה-12.5.22 תפתח תערוכת יחיד שלי במגדל פרישמן 46 בשם “זרמים משתנים”. התערוכה תעמוד עד ה-31.7.22 והכניסה חופשית.

תערוכה זו אני נערכת אליה ומכינה יצירות במיוחד לשם התערוכה מעל שלוש שנים. בתערוכה יוצגו יצירות חדשות בטכניקה מעורבת (שילוב מדיומים וחומרים שונים שאני מייבאת מחו”ל) בשכבות על גבי שכבות על בד. ממוסגרות. הציורים גדולים ומרשימים.

התערוכה מתעסקת בתחושות ורגשות שזרמי הים מעוררים  אצלי…רוב היצירות שתוצגנה בתערוכה צוירו בפלטת צבעים  כחולה מתוך מחקר מעמיק  שערכתי סביב הצבע הכחול.

כמו בסדרות הקודמות, הטבע מועבר אל הבד דרך חומריות מודגשת: שכבות של צבעי שמן, תרסיסי צבע וחומרי דילול נשפכים על הבד, שכבה על שכבה – בתהליך כמו מדיטטבי שמכוון להביא את תחושת הים אל תוך הבד.

תהליך הציור שלי כולל שהייה בחוף הים, אל מול הגלים – ומשם אל הסטודיו, בניסיון להמשיך את תחושת הים, את האנרגיה שלו, אל תוך הבד.

Untitled-1-01
Untitled-1-02
Untitled-1-03
Untitled-1-04

משטח הבד מתחיל כשהוא מונח על השולחן ובהמשך נתלה על קן הציור, אופקית ואנכית לסירוגין, מסתובב ומתערבל כמו נקלע בעצמו לתוך גל. הדימוי גם הוא משתנה – מתאר את הים מלמעלה ומלמטה לסירוגין, על קו החוף שבין דימוי לבין מופשט – עד להתקבעות הדימוי הסופי.

הציור הוא השפה שלי, שפת האם. באמצעותו אני מביעה את עצמי ומזמינה אתכם הצופים לעולמי הפנימי – אל הסערה הפנימית, אל הגלים הנשברים, אל שכבות הזיכרון, אל התהומות הכחולים של מעמקי האוקיינוס ואל חוף המבטחים המרפא, אל היצירה הציורית הגדושה ביופי.

לפרטים נוספים על התערוכה והיצירות מוזמנים ליצור עמי קשר ב-050.8271986 ובעמוד הפייסבוק שלי Nitzan Fux Artist Paintings

Untitled-1-06
Untitled-1-05

לייעוץ אישי, שאלות או פרטים נוספים על הסדנאות, מוזמנים לפנות דרך דף הפייסבוק או בטלפון:  
054.9980331 טלי דוגמא

טלי דוגמאמעצבת פנים, מרצה, חוקרת צבע ומייסדת סטודיו בית החומרים