צבע אורבני

התנועה בעיר היא תנועה של צבע.

הרמזור מווסת את התנועה מאדום לירוק. מעבר החציה, הניגוד שבין השחור ללבן מסמן את שבילי הולכי הרגל בנתיבי המכוניות ומעל הכול –המכוניות. כתמים של צבע שנעים לאורכה ולרוחבה של העיר. ישנם ערים שבהם רב הצבע –למשל הצהוב הבולט של המוניות בניו-יורק וישנם ערים בהם צבע המכוניות רגוע יותר – כמו תל אביב שבה שולט הצבע הלבן במכוניות – כהגנה מפני החום.

בריקיאוויק שבאיסלנד בחרו גם להכניס צבע לאספלט האפור של המדרכות:

ומה לגבי הבתים?

הצבע העירוני יכול להופיע במגוון צורות: למשל בלונדון הן הבתים והן פרטי הבניה כגון מדף החלון או מסגרת החלון יוצרים כתמי צבע במרחב האורבני שמנוגד לאופיו הסגרירי והאפרורי של מזד האוויר.

לפעמים ישנו גוון שולט בצבעי הבתים – למשל הכחול בערי מרוקו: (ובמדינות ים תיכוניות רבות אחרות)

ההרגשה הטובה, המשחררת, של כתמי הצבע בתוך האפור האורבני המשמים גולשת הרבה פעמים מעבר לבתי העיר לאזורי השעשועים כמו למשל בקתות אלו בחוף הים של קייפטאון (דרום אפריקה):

הצבעים הם פועל יוצא של התרבות. כל למשל במרכז ודרום אמריקה נראה הרבה יותר צבע ברחובות מאשר במערב אירופה השמרנית. שתיים מהדוגמאות הבולטות הן קובה וארגנטינה אבל לא רק

לפעמים צבע אחד, בודד, אפילו לא זוהר וחזק יכול לעשות הבדל גדול בעצם היותו חריג בין שאר הלבן והאפור השולטים במרחב האורבני. ואם ניתן להכפיל אותו, בהשתקפות, מה טוב:

הצבע יוצר יחוד – האי בוראנו שוכן במרחק קילומטרים בודדים מוונציה שהיא אטרקציה עולמית. עיר של תעלות וצריחי כנסיות מוזהבים ואורות נוצצים. בבוראנו במחרה במשיכת תיירים על ידי צבע. בתי האי צבועים בכל צבעי הקשת – מתכלת, ורוד וירוק ועד כתום, אדום וחום ומהווים מוקד משיכה לאמנים רבים. יש חשיבות לצבעי הבתים ולסדר שלהם, ואם מישהו מעוניין לצבוע את ביתו עליו לקבל אישור.

לפעמים צריך להתרחק על מנת לראות את הצבע

מחקרים רבים שנערכו העלו כי בצבעים טמון מנגנון בריאותי, שבכוחו להועיל רבות לבריאות נפשו ולמצב רוחו של האדם.

למשל במחקר על הפסיכופיזיולוגיה האנושית שערך ד”ר רוברט ג’רארד מאוניברסיטת קליפורניה, נבדק האם צבעים מעוררים בבני אדם תחושות ורגשות, והאם דפוסי התגובה תואמים לאנרגיה היחסית של הגירוי הצבעוני. החוקר מדד אצל הנבדקים את לחץ הדם, רמת זיעה, קצב נשימה, תדירות מצמוצי עיניים, קצב הלב, הפעלת שרירים וגלי המוח. תוצאות המחקר העלו בבירור, כי הצבעים גורמים לשינויים במערכת העצבים האוטונומית בפעילות המוח וברגשות. הצבע הכחול יוצר בנפש האדם הרגשת רווחה, רוגע ומחשבות נעימות, בעוד שאדום יוצר התרגשות, גירוי ומתח.

לכל עיר יש את הריח שלה, את הרעש האופייני, את הקצב שלה וגם את הצבע שלה ועיר רגועה תאופיין בכחול וירוק ועיר תוססת ומלאת חיים תהיה צהובה ואדומה

באיזה צבע תרצו את העיר שלכם?

כתב: אבי אלבאום                      

צילום: אבי אלבאום וטלי דוגמא

על המחבר אבי אלבאום

כלכלן וצלם
רודף צדק וצבע

לייעוץ אישי, שאלות או פרטים נוספים על הסדנאות, מוזמנים לפנות דרך דף הפייסבוק או בטלפון:  
054.9980331 טלי דוגמא

טלי דוגמאמעצבת פנים, מרצה, חוקרת צבע ומייסדת סטודיו בית החומרים